Obraćanje Vojvođanskog kluba Savetu protesta 1od5miliona u Novom Sadu

(…) na protestu u Novom Sadu, 1. marta 2019. godine, od dva naša člana je traženo da sklone zvanične zastave Vojvodine, jer „ne mogu biti nošene u protestnoj šetnji“.

Na istom protestu, Sergej Trifunović je svoj govor počeo rečima: „Danas slušam priču, a slušam je već godinama unazad, a to je priča o mogućem ocepljenju Vojvodine. Ako se o tome toliko priča, znači da je to u planu.“  U toku govora koji se može okarakterisati kao ratnohuškački, najavljivao je otcepljenje, umarširavanje okupacionih snaga i slično (…)

Obren Markov: Vojvodina mora da iznedri jaku političku opciju

Ja sebe, već duže vremena, najbliže opisujem kao vojvođanskog separatistu. Mislim da je vreme za iskrenost u odgovoru na ovo pitanje, baš zato što je ovako teško vreme. Naravno, za Vojvodinu je idealna pozicija bila ona koju je imala po Ustavu iz 1974., ali te države u kojoj je taj Ustav postojao i mogao da postoji više nema i neće je skoro biti. Ostala je samo Srbija, mala, siromašna, poluluda, zatucana, sa snažnim religijskim uticajem, korumpirana, politički nezrela. Nacionalistička i sa nakaradnim i preterano pojednostavljenim sistemom vrednosti. U njoj nema mesta za ideju složene države.

Srbija – kada to kažem, mislim njena politička elita, koja je sada dobrim delom iz Bosne – nikada neće zaista prihvatiti Vojvodinu sa izvršnom, sudskom i zakonodavnom vlašću, odnosno nikada neće prihvatiti Srbiju kao federativnu državu. Čak i da se federativna Srbija nekim čudom ostvari, takva država bi sve vreme bila napadana i urušavana iznutra i verovatno ne bi preživela prvu veću krizu. I onda bi već ista ili eventualno sledeća generacija morala opet da vodi ovu istu borbu, iznova i iznova. Praktično bismo bili zemlja unutrašnjeg zamrznutog konflikta, osuđena u najmanju ruku na nazadovanje. Takva država se troši u stalnim sukobima oko istih osnovnih pitanja sopstvene konstitucije, umesto na pitanja kako da se napreduje, organizaciono, finansijski, ideološki, kulturno.

Pročitaj ceo prilog >>

„Prisajedinjenje“ se nikada nije desilo

Vojvođanski klub danas, kada su Srbiji puna usta Velike narodne Skupštine i njenih odluka, pita: ima li Srbija nameru da Vojvodinu nastavi da pljačka, ponižava i izrabljuje i narednih sto godina, ili je ovih prvih sto bilo dovoljno?

(napomena: članak sadrži kopiju originalnih Odluka Velike Skupštine)

Pročitaj ceo prilog >>

Kolaboracije sa okupatorom ne sme biti!

Danas je pred nama posao koji naše generacije moraju da urade. Novi Sad 2018. godine nije oslobođen od fašizma, jer fašisti slobodno manifestuju ulicama nekadašnjeg Grada heroja. Danas više nema slobodne Vojvodine. Multinacionalna i multikonfesionalna autonomna Vojvodina se zatire i sistematski pljačka, a proklamuje čista „srpska“ Vojvodina – bez prava, dostojanstva, imovine i autonomije.

Zato pozovamo sve vojvođanske partije i pokrete da se  oslobode ponižavajućeg kolaboracionističkog zagrljaja vlasti i da pređu sa reči na dela. Tek tada, moći ćemo da pozovemo građane da nas slede – do konačnog oslobođenja Vojvodine.

Trenutna stranica: 1 od ukupno 212