Saopštenje povodom Dana antifašističke Vojvodine

Saopštenje je izdao Vojvođanski klub, 30. jula 2019., u Novom Sadu, glavnom gradu Vojvodine. Potpisnik saopštenja je Dr  Branislava Kostić, predsednica Vojvođanskog kluba.

31. juli – Dan antifašističke Vojvodine

Pre 74 godine, 31. jula 1945. godine, na zasedanju Skupštine izaslanika naroda Vojvodine, Vojvodina je konstituisana kao politički entitet u savremenim granicama i sa zvaničnim nazivom Autonomna pokrajina Vojvodina. Tom Odlukom Skupštine izaslanika naroda Vojvodine, Srbi, Mađari, Hrvati, Slovaci, Rumuni, Rusini i Jevreji su zvanično priznati kao konstitutivni narodi koji su stvorili Autonomnu pokrajinu Vojvodinu kao samostalan politički entitet! Vojvodina je konstituisana kao višenacionalna, ne samo u smislu procentualnog prisustva više nacija, već kao politički entitet koji je zvanično konstituisalo više naroda!

Tek nakon donošenja odluke o konstituisanju Vojvodine kao političke celine, ista Skupština je mogla doneti i odluku o priključenju Autonomne Vojvodine Federalnoj Republici Srbiji, sa kojom zajedno ulazi u novu Jugoslaviju.

Ta nova država, Demokratska federativna Jugoslavija, imala je međunarodno priznat kontinuitet sa Kraljevinom Jugoslavijom, dok u pogledu unutrašnjeg uređenja države nije bilo nikakvog kontinuiteta! Zato je bilo neophodno da zvanični organi nezavisne/samostalne Vojvodine (!) donesu odluku o priključenju
Autonomne pokrajine Vojvodine Srbiji, jer bez te odluke Vojvodina ne bi bila sastavni deo Srbije, niti Jugoslavije.

Zbog Odluke Skupštine izaslanika naroda Vojvodine donete 31. jula 1945. godine, ni jedna nacionalna zajednica u Vojvodini NEMA PRAVA da se odrekne svojih legitimnih konstitutivnih prava prema Vojvodini! Narodi Vojvodine ne mogu biti „manjine“. Oni su konstitutivni narodi Autonomne pokrajine Vojvodine i toga
prava se ne smeju niti se mogu odreći, uprkos dnevno-političkim interesima njihovih samozvanih političkih predstavnika!

Ova odluka nas, takođe, obavezuje da se borimo za legitimna prava i položaj Vojvodine u Srbiji. Vojvodina nije ušla u sastav Srbije kao bezlična teritorija, već kao konstituisana Autonomna pokrajina Vojvodina, koja iz toga crpi svoja istorijska, ekonomska, (više)nacionalna, kulturna i druga prava.

Zato je 31. juli istinski Dan Vojvodine, nastale na temeljima antifašizma, ravnopravnosti svih etničkih zajednica, društvene pravde i jednakosti.

Danas, vladajući režim ne priznaje ovaj datum, kao što ne priznaje ni Vojvodinu. Zato ga moramo zbaciti.

Za slobodnu, antifašističku, neokupiranu Vojvodinu!